Şekersiz Kozalak Reçeli Nasıl Yapılır?

Şekersiz Kozalak Reçeli Nasıl Yapılır?

Çam ağaçlarından toplanan kozalakların en leziz hali olarak karşımıza çıkan kozalak reçeli fazlasıyla popüler bir hal aldı. Dünyanın bazı bölgelerinde şeker gibi zararlı bir madde kullanmak yerine kozalaktan üretilen reçeller tatlandırma amacıyla kullanılabiliyor. Aynı zamanda kahvaltı kültürümüzün vazgeçilmezi olarak ekmek üzerine sürülerek de afiyetle tüketebileceğimiz bir lezzet olarak algılanabiliyor.

Bu aşamada en önemli ayrıntı ise şekersiz kozalak reçeli oluyor. Günümüzde yavaş yavaş pek çok gıda maddesinde şeker ilavesiz versiyonlar üretilmeye başlandı. Çünkü başta diyabet gibi rahatsızlıklar olmak üzere pek çok hastalığın ana sebeplerinden birisi aşırı şeker tüketimidir. Bunun önüne geçilirken aynı zamanda daha sağlıklı ve daha organik bir ürüne erişilmiş oluyor. Tabii ki kozalağın faydalarından kozalak şurubu gibi alternatif ürünlerle de faydalanmanın mümkün olabileceğini hatırlatmakta fayda var.

Kozalak reçelinin yapılış aşamasına gelindiğinde ise öncelikli olarak tercih edeceğimiz kozalaklara odaklanmalıyız. Keza henüz olgunlaşmamış ve ilkbahar ile yaz aylarında görebileceğimiz bebek kozalak adı verilen yeşil kozalakları tercih etmek gerek. Bunlar henüz sertleşmemiş ve aynı zamanda taze konumda olan kozalaklardır. Yeşil bebek kozalakları topladıktan sonra su, limon tuzu ve limon suyu ile karıştırdığımız takdirde kozalak reçelini hazırlayabiliyoruz. Tabii ki hazırlanış aşamasında şeker ilavesi tamamıyla tercihe bağlıdır.

Yine de kozalak macunu gibi ürünlerde şeker daha sık tercih ediliyor olsa da reçelde şeker ilavesiz ürünlerin daha sık tavsiye edildiğini vurgulayalım. Bilhassa bağışıklık sistemi için inanılmaz bir güç takviyesi yapması ve bu sayede de kış aylarında karşılaştığımız rahatsızlıklardan tam koruma sağlaması bizler için muazzam bir etkiye dönüşüyor. Bunu daha da sağlıklı bir forma taşıyabilmek içinse şekersiz ürünlerin tercih edilmesi elzemdir. Yapılışı için şöyle bir işlem sırasından söz etmek mümkündür.

  • Öncelikle bebek kozalaklar bir kap içerisinde bol su içerisinde bekletilmelidir.
  • Ardından tek tek elle yıkanarak dezenfekte edilmelidir.
  • Her 40 tane için 1,5 litre su eklenerek 1-2 saat boyunca kaynatılmalıdır.
  • Şeker ilave edilecekse kaynatıp süzdükten sonra eklenmelidir.
  • Ardından kıvam alana kadar tekrardan kaynatmalı, kıvam kazanınca altı kapanmalıdır.
  • Altını kapamadan hemen önce limon tuzu ve limon suyu eklenmeli ve ardından kavanozlara alınmalıdır.

Şeker İlavesiz Kozalak Reçelinin Tadı Nasıl?

Özellikle şekersiz kozalak reçeli için şeker ilavesi olmamasından kaynaklı olarak bir tat endişesi söz konusu olabilir. Ancak koah ve astım gibi rahatsızlıklarda dahi mükemmel bir etki sağlayan bu doğal şifa deposunun tadı sandığınızdan çok daha güzel. Kozalağın nefesinizi açan kokusu sizin için ne kadar iyiyse tadı için de aynı şeyi söylemek mümkün. Ek olarak limon tuzu ve limon suyu özellikle grip gibi solunum tabanlı rahatsızlıklarda oldukça etkili oluyor. Yine tadını da bir üst seviyeye taşıyor.

Kozalak Reçeli Nasıl Tüketilir?

Kozalak sirkesi gibi çok sayıda ürünle karşılaşabildiğimiz için çam kozalağının faydalarından her halükarda faydalanabiliyoruz. Tüketim aşamasıyla ilgili de doğal olarak merak edilenler olabiliyor. Öncelikli olarak reçeli bizim kahvaltı kültürümüzde ekmeğin üzerine sürerek ya da direkt olarak kaşıklayarak tüketmek gayet normaldir.

Şekersiz kozalak reçeli için de böyle bir tüketim gerçekleştirilebiliyor. İster ekmek üzerine sürerek, isterseniz bir tatlı kaşığı ile yiyerek alabiliyorsunuz. Korona gibi rahatsızlıklardan korunmak için uzmanlar her gün bir tatlı kaşığı tüketilmesinde fayda olduğunu da özellikle vurguluyor. Yetişkinlerin günde bir yemek kaşığına kadar tüketmesi normal iken çocuklar ve yaşlılar için günde bir tatlı kaşığı tüketilmesi önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.