Kozalak Macunu Nasıl Hazırlanır?

Kozalak Macunu Nasıl Hazırlanır?

Çam kozalağının insan vücuduna yararları ile beraber farklı ürünlerle daha geniş bir kitleye hitap etmesi sağlanmıştır. Kozalak macunu bunlardan birisi olarak asırlardır kullanılmakta olan doğal reçeteler arasında yer alıyor. Artık daha organik bir beslenme formuna sahip olan insanlar hayatlarında zararsız, katkı maddesiz ve kimyasal içermeyen besinler istiyorlar. Bu minvalde solunum yollarını rahatlatan, sigara gibi kötü alışkanlıklardan kaynaklı nefes darlıklarını gideren çam kozalağı en önemli alternatiflerden birisi oluyor. Üstelik şekersiz kozalak reçeli ile kahvaltılarda da bu lezzeti sofralarınıza dahil edebiliyorsunuz.

Güncel olarak halen daha kullanılan çam kozalağı macununun tarihimizde önemli bir yeri var. Uzun yıllar boyunca insanların sağlık için kullandığı doğal şifa depolarından birisi olduğu için halen daha tercih edildiğini vurgulamak gerekiyor. Elbette ki kozalak reçeli ilk etapta kulağa daha yakın gelse de macun formunda da çam kozalağının tüm faydalarından yararlanabilirsiniz.

Korona virüs gibi dünyayı etkisi altına alan ve solunum yoluyla bulaşan salgında önemli bir doğal koruyucu olarak daha da popüler hale geldiğinin altını çizmek gerekiyor. Hem doğal bir besin olması hem de tamamıyla organik olarak üretilip katkı maddesiz olarak sizlere sunulması sebebiyle kozalak macununu evinizden eksik etmeyebilirsiniz. Hazırlanışından kullanımına, faydalarından hangi hastalıklara iyi geldiğine kadar her detay gün geçtikçe daha fazla merak edilebiliyor. Bağışıklık sistemi daha güçlü olsun isteyenler tarafından da çokça seviliyor.

Kozalak Macunu Tarifi

Kozalak macunu tarifi herkesin uygulayabileceği bir tarif olmakla beraber gerek kıvam gerekse doğallık açısından profesyonel bir biçimde sipariş edilmesi daha doğru olacaktır. Özenle hazırlanan ve steril bir biçimde şişelenen kozalak macunlarını hızlıca sipariş verebilir ve bu zorlu süreçte hastalıklara karşı koruma sağlayabilirsiniz. Keza koah gibi solunumu ciddi oranda etkileyen rahatsızlıkların tedavisinde de uzmanlar tarafından sıkça tavsiye edilmektedir.

Tarif ayrıntılarına dönüldüğünde ise diğer çam kozalağı ürünlerinde olduğu gibi yine bebek kozalaklar kullanılıyor. Kozalak şurubu yapılırken de toplanan yeşil renkte, küçük ve henüz sertleşmemiş kozalaklar en ideal sonucu almanızı sağlıyor.

Malzemeler arasında her 30 bebek çam kozalağı için 6 bardak miktarında su bulunuyor. Aynı zamanda 2 tatlı kaşığı limon tuzu önemli bir ayrıntı. Dilerseniz 4-5 bardak toz şeker ilavesiyle macunun tadını dilediğiniz gibi tatlandırabiliyorsunuz. Fakat şeker ilavesiz olması çok daha faydalı olacaktır. Kozalak macunu yapılışı için aşağıdaki adımlar uygulanabilir.

  • İlk olarak kozalakların tamamıyla temizlenmesi gerekiyor. Bunun için güzelce yıkanmalı, suyun içerisinde de bir gün bekletilmelidir.
  • Bir günlük bekleme süresinin ardından bir tencereye aldığınız kozalakları su ekleyerek kaynamaya bırakın.
  • Sonrasında suyunu değiştirerek tekrardan kaynatma işlemini yapın.
  • 6 bardak suyu ilave edip kaynatma işlemini yaptıktan sonra 2 saat kadar kısık ateşte pişirme aşamasına geçin.
  • Macun kıvamını alana kadar devam edin ve limon tuzunu ekleyin.
  • Son olarak macun formunu tülbentten süzerek başka bir kaba aktarın.

Kozalak Macunu İlaç Mıdır?

Tamamen doğal yollarla üretildiğinden dolayı kozalak macunu bir ilaç değildir. Gıda takviyesi olarak geçtiğini söylemek ise mümkündür. Bilhassa astım gibi çok ciddi solunum rahatsızlıklarına iyi gelmesinden dolayı halk arasında ilaç olarak anıldığına şahit olabilirsiniz.

Ancak hiçbir kimyasal içermediği halde zatürre olanlara iyi gelmektedir. Akciğerleri temizleyen, daha rahat nefes almayı sağlayan, bağışıklığı güçlendiren, grip gibi enfeksiyonlardan korunmanızı sağlayan bir yapısı vardır. Kimyasal içermediği gibi herhangi bir katkı maddesi ya da tatlandırıcı da içermemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.