Şekersiz Kozalak Şurubu Nasıl Hazırlanır?

Şekersiz Kozalak Şurubu Nasıl Hazırlanır?

Çam kozalağının doğal bir şifa deposu olması en az görsel olarak insanları etkilediği kadar etkiliyor. Çam ağaçlarının meyvesi olarak anılan kozalaklar özenle toplandıktan sonra bir dizi işlemle organik bir biçimde şuruba dönüşüyor. Kozalak şurubu özellikle solunum rahatsızlıklarına birebir bir doğal ilaç olarak lanse edilirken aynı zamanda diğer faydalarıyla da büyük bir kitlenin favorileri arasına girebiliyor.

Şekersiz kozalak reçeli gibi kozalaktan imal edilen şurubu da şeker ilavesi yapılmadan üretiliyor. Böylelikle doğal kozalak tadında, hiçbir katkı maddesine sahip olmayan, direkt olarak solunum yollarını açan ve rahatsızlıklara şifa olan organik bir gıdayla karşı karşıya kalabiliyoruz. Aynı zamanda şekersiz olması pek çok kişinin günlük olarak kullandığında dahi sağlık problemi yaşamamasına sebep oluyor.

Bilhassa şeker hastalığı olanların sağlıklı beslenme noktasında çok daha seçici oldukları aşikâr. Kozalak reçeli gibi şurubu da bu bağlamda gönül rahatlığıyla kullanılabiliyor. Dünya genelinde kozalağın faydalarından yararlanılarak pek çok ürün üretildiğini söylemek gerek. Yapılışı ise tamamıyla profesyonel bir biçimde sağlık kriterlerine uygun şekilde tamamlanıyor.

İlkbahar ve yaz aylarında kozalaklar toplanıyor ve henüz yeşil renkteyken ve tam anlamıyla sertleşmemişken temin edilmiş oluyor. Tazeyken toplanmış olan kozalaklar büyük bir titizlikle kurutulduktan sonra sterilizasyon işlemi tamamlanmış oluyor. Tamamen yıkanmış olan kozalaklar ardından daha da yumuşatmak adına büyük kazanlara alınıyor ve gün boyunca suyun içerisinde tutuluyor.

Bir kez kaynatılarak suyu alınan kozalaklar ardından tekrardan kaynatılmak suretiyle şurup formuna kavuşuyor. İkinci kaynatmada kapağı açık bırakılan tencerelerde 2 saate kadar kaynatıldığında kıvamını almaya başlıyor. Limon suyu ilavesiyle beraber kozalaklar alınıyor ve elde edilen kozalak şurubu profesyonel bir biçimde kavanozlara doldurularak satışa hazır hale getiriliyor.  Ayrıca şifa deposu çam kozalağı kozalak sirkesi şeklinde de tüketilebiliyor.

Şeker İlavesiz Kozalak Şurubu Sağlıklı Mı?

Tamamıyla doğal bileşenlere sahip olduğundan dolayı uzmanlar tarafından da pek çok rahatsızlık için önerilmektedir. Özellikle kış aylarında bağışıklık sistemi kaynaklı pek çok rahatsızlıkla boğuşabiliyoruz. Bu gibi durumları yaşamamak, hastalıklarla uğraşmamak için organik çözümler aramak ise gayet doğal. Şeker ilavesiz kozalak şurubu işte tam bu noktada bize bunu sağlayabiliyor.

Tüm dünyayı pençesine alan Korona gibi global salgınlarda dahi doğal ürünler çok daha sık tercih edildi. Bunlardan birisi de çam kozalağının mucizevi etkisi oldu. Bunun dışında çok uzun yıllardır dünya genelinde yapılan araştırmalar neticesinde bilhassa solunum yolları rahatsızlıklarında ciddi etkilerle karşılaşıldığı raporlanmaktadır.

Ülkemizde de uzmanlar Koah gibi çok ciddi solunum rahatsızlıklarında, Grip gibi enfeksiyonlarda sık sık doğal çözüm olarak kozalak şurubunu tavsiye edebiliyor. Çocuklarda Zatürre başlangıcında kullanılmaya başlanması ile çok kısa sürede pozitif etkilerle karşılaşıldığı biliniyor. Yetişkinler için de uzmanların önerisi düzenli kullanımdan yana.

Organik Şekersiz Kozalak Şurubunu Kimler Kullanmalı?

Solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için biçilmiş kaftan olan kozalak şurubu artık şekersiz olarak üretildiğinden dolayı her yaş grubundan kitleye uygun. Hem sağlıklı hem de organik olmasından dolayı astım ve bronşit gibi rahatsızlıkları olanlar için müthiş etkiler yaratabiliyor. Daha rahat nefes almayı kolaylaştırması dışında diğer etkileri de pek çok açıdan faydalı bulunuyor. Cildi gençleştiren vücudu yenileyen ve performansı arttıran bir ürün olmakla beraber doğal yollarla alınabilecek en iyi şifa depolarından birisi olarak görülüyor. Şeker ilavesinin olmaması ve aynı zamanda içerisinde hiçbir kimyasal ve katkı maddesi bulunmaması zinde bir hayat yaşamanın altın anahtarına dönüşmesini sağlıyor. Dilerseniz kozalak macunu gibi alternatif ürünleri de kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.