Kozalak Reçeli Tarifi

Solunum problemleri yaşayanlar, astım ve bronşit hastaları, balgamını çıkarmakta güçlük çekenler ve öksürükten bunalanlar için doğal bir şifadan söz etmek mümkün. Kozalak reçeli tüm bu solunum odaklı problemlerde insanların favorisi olmayı başarıyor. Çünkü özellikle günümüzde kimyasal ilaçları kullanmak yerine doğa ananın bize sunduğu mucizeleri tercih etmeye başladık. Bunun daha sağlıklı olduğunu, yan etkilerden bağımsız bir biçimde tedaviyi güçlendirdiğini uzun asırlardır zaten gözlemleyebiliyoruz.

Kozalak reçeli yararları ile beraber tüm dünyada konuşulmaya başladı. Çünkü ülkemizde yalnızca 5 türü yetişen kozalağın dünya genelinde 115 türü olduğu zaten bilinen bir gerçek. Kozalağın bu kadar etkili yönlerinin olduğunun anlaşılması ise ürün grubunu günden güne geliştirmeye başladı. Artık kozalak yağıyla cilt bakımı, kozalak şampuanıyla saç bakımı, sirke, şurup ve reçeliyle tüm faydalarından yararlanmak mümkün hale gelmiş durumda. Ülkemizde de uzun yıllardır tecrübesiyle üretime devam eden markalar bulabilirsiniz. Çünkü bu ürünün doğallığıyla direkt olarak ilişkili olduğu için bunu önemsemek zorundasınız.

Eğer solunum sorunlarıyla uğraşıyor ve uzun süredir ilaç kullanmanıza rağmen gözle görülür bir iyileşme belirtisi görmüyorsanız doğanın mucizelerine inanmaya başlayabilirsiniz. Yüzyıllar boyunca modern tıbba öncülük etmiş olan doğanın günümüzde de bunu sürdürdüğünü vurgulayabiliriz. Kozalak reçeli yapımı ile ilgili bazı profesyonel teknikler olduğunu ise söylemeden geçemeyiz. Zira pek çok tarif ve yapım aşaması olmasına karşılık evde yapılmasından ziyade profesyonel olarak üretilmiş olan doğal ürünleri tercih etmeniz önem arz ediyor.

Kozalak Reçeli Nasıl Yapılır?

Pek çok yöntem kullanılarak evde kozalak reçeli tarifi uygulanabilir ve başarılı sonuçlar alınabilir. Yine de bu noktada reçeli kendiniz yapmak yerine başarılı bir markadan temin etmek sizin yararınıza olacaktır. Lezzetinin tutturulabilmesi, hiçbir katkı madde olmadan üretilebilmesi ve bunun uzun süre tüketilebilmesi için teknik önemli bir unsura dönüşüyor.

Malzemelere bakıldığında 30-40 tane yeşil olan bebek kozalaklardan bulundurmanız şart. Burada kozalak seçimi en önemli nokta olduğu için kozalak reçeli nasıl yapılır sorusundan ziyade organik olan ürünleri sipariş vermenizi tavsiye edebiliriz. Ayrıca kozalak dışında 1 limonun suyunun sıkılması ve 1 çay kaşığı kadar da limon tuzuna ihtiyacınız olacak. Bunlar dışında 900 gram toz şeker, 1,5 litre su ile kıvamını tutturma şansınız var.

Yaklaşık 15 dakikaya kadar suda bekletilen kozalaklar ardından suyu süzülerek yıkanmalıdır. Bu aşamada dikkatli yıkamanız önemlidir. Aralarında kalan yabancı cisimler ve pislikler reçelinizin tadını etkileyecektir. Sonrasında suya atılarak 90 dakika kadar kaynatılması gerekiyor. Süre dolduktan sonra şeker ilavesini yapıp karıştırmaya devam edin. Ocaktan indirmeden kısa bir süre önce ise limon suyu ile limon tuzunu ekleyerek tarifi tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu yorucu ve kıvamını tutturma noktasında yaşayacağınız stresi yaşamadan organik kozalak reçeli siparişi verebileceğinizi özellikle vurgulayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.