Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?

Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?

Kozalak şurubu sayesinde çok daha rahat nefes alan solunum rahatsızlığı olan insanlar gördükçe doğal ürünlerin ne denli faydalı olduğunu anlamak mümkün oluyor. Son zamanlarda özellikle bazı ülkelerde doğal beslenme ve doğal ilaç tercihi artış göstermeye başladı. Bunun daha iyi anlaşılabilmesi adına pek çok faydasını göz önüne almak yeterli olabiliyor. Mesela KOAH hastalarına çok daha rahat bir nefes alma aktivitesi sunarken kış aylarında enfeksiyonlardan etkilenen insanlara da daha güçlü bir bağışıklık kazandırıyor.

Kozalak şurubunun faydaları arasında pek çok standarttan söz etmek mümkün olduğu gibi çam kozalağının genel olarak bize sağladığı imkânları masaya yatırmakta fayda var. Örneğin çam kozalağından üretilen ürünlere bakıldığında sirke, şurup ve reçel gibi yiyecek odaklı ürünler öne çıkabiliyor. Ancak aynı şekilde cilt bakımı ve saç bakımı için de pek çok alternatif yan üründe ana etken madde olarak kullanılabiliyor.

İnsan sağlığına son derece faydalı bir doğal mucize olmakla beraber kullanım açısından yarattığı avantajları da görmezden gelemeyiz. Mesela kozalak şurubu kullanımı açısından en basit ürünler arasındadır. Bebekler, çocuklar, erişkinler ve yetişkinler için farklı dozlar söz konusu olsa da sabahları ve akşamları aç karnına tüketilerek etkileri gözlemlenebilir. Bu etkileri görerek faydalarından beslenmek adına en temel kriter ürünün doğal olması ve düzenli bir biçimde tüketilmeye devam edilmesidir.

Kozalak Şurubu Nasıl Yapılır?

Tabii ki doğal kozalak şurubu temin etmek işin en önemli kısımlarından birisidir. Çünkü zaten içeriğinde kimyasal barındıran, şeker ilavesi olan ve sağlığınızı riske eden pek çok gıda ürünüyle karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Bunu aşmak ve çok daha sağlıklı bir yaşama adım atmak istiyorsanız önceliğiniz organik ürünlerden yana olmalıdır. Kozalağın tüm faydalarını bir araya getiren ürünlerde şurubun öne çıkmasında bu organik üretim aşamasının payı büyüktür.

Kozalak şurubu yapımı ile ilgili pek çok tarif söz konusu olsa bile evde bireysel olarak en iyi sonucu alabilmek son derece zor. Çünkü profesyonel bir biçimde üretim aşamalarının gerçekleştirilmesi ve son derece doğal bir biçimde kullanıma sunulması önemli bir faktöre dönüşmektedir. Öncelikli olarak kozalaklar 1600 ve üzerinde rakım seviyesine sahip olan noktalardan temin ediliyor. Bunun nedeni tamamıyla yenilenebilen, kendi ekosistemine sahip, dış faktörlerin hiçbirisinden etkilenmemiş olan kozalakları kullanabilmektir.

Egzos dumanından fabrika bacalarına, kişisel atıklardan hava kirliliğine kadar pek çok dış etkenden muaf kalan bu kozalaklar özenle temizlenerek odun ateşinde kaynatılmaya başlanmaktadır. Bu kaynatma işlemi için ideal seviyenin tesislerde 32 saati bulduğunu vurgulamak gerekiyor. Haliyle organik kozalak şurubu siparişi verirken bu gibi yapım aşamalarını kesinlikle gözden geçirmeniz gerek. Evde yapılamaması veya yapılsa dahi beklenen sonuçların alınamamasında bu profesyonel üretim tekniklerinin eksiklikleri ciddi bir pay sahibi olarak lanse edilebiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.