Kozalak Reçeli ile Nefis Tarifler

Kozalak Reçeli ile Nefis Tarifler

Kozalak reçeli tavsiye eden doktorların sayısı arttıkça tüm dünyada insanların mucizevi olarak tanımladığı bir gıda takviyesi doğmuş oldu. Ayrıca kozalağın faydalarının saymakla bitmiyor olmasından ötürü gıda türlerinde de artışlar gözlemlendiğini görebiliyoruz. Reçel bunlar arasında en çok tercih edilen gıda takviyesine dönüşmüş durumdayken aynı zamanda şurubunu ve sirkesini temin edebiliyoruz. Yine aynı şekilde bakım ürünlerinde de kozalak etken madde olarak kullanılarak cilt ve saç bakımında önemli bir rol oynamaya başladı.

Hali hazırda Türkiye’de yetişen 5 farklı çam türü bulunuyor. Çam kozalağı reçeli içinse ciddi bir üretim hacmine ulaşıldı. Çünkü bilhassa hastalarına bu tavsiyede bulunan uzman doktorların sayısında çok büyük bir artış gözlemlenebiliyor. Solunum yollarıyla ilgili pek çok problemin çözümü için önemli bir şifa kaynağına dönüşüyor. Doğal olması ve hiçbir yan etkisinin bulunmaması sebebiyle normal ilaç kullanımından çok daha fazla tercih edildiğine şahit olabiliyoruz. Kozalak reçelinin yararları bu noktada daha belirgin bir biçimde ortaya çıkabiliyor.

Artık kozalak reçeli neye iyi gelir konusunda pek çok noktada emin olduğumuz aşikâr. Solunum rahatsızlıklarının başında gelen astım ve bronşit için çok büyük bir rahatlatıcı etkisi var. Bunu aynı zamanda solunum yollarına ilişkili pek çok sorunda da kullanmak mümkün olabiliyor. Örneğin nefes almakta zorluk çekenler, sürekli olarak solunum cihazı ya da takviye ilaçlar kullananlar büyük bir rahatlamayla karşılaşabiliyor. Balgam söktürücü özelliği ile beraber doğal yollardan şifa bulmak isteyenlerin ilk tercihi olabiliyor.

Kozalak Reçeli Yemek İçin Tarifler

Elbette ki diğer reçellerle kıyaslandığı zaman bunun daha farklı bir kullanımı söz konusu olabiliyor. Normal şartlarda doktorların önerisi yetişkinler için bir yemek kaşığı tüketmek. Türkiye’de ise daha çok bir gıda ürünüyle karıştırılarak tüketildiğine şahit olabiliyoruz. Bunu daha da farklı tariflerle günümüz yeme içme alışkanlıklarına uydurmak ise son derece kolay. Kozalak reçeli tarifleri arasında en çok rastlanan alternatifler şu şekilde.

Çam Kozalağıyla Yoğurt

Yoğurdun içerisinde direkt olarak kozalak reçeli koyarak tüketmek mümkün. Hatta bu en çok tercih edilen tüketim şekli olarak biliniyor. Ancak aynı zamanda mayalama aşamasında da çam kozalağı kullanılabiliyor. Daha kıvamlı, daha faydalı ve daha lezzetli olduğu konusunda herkes hemfikir görünüyor.

Kahvaltılık Reçel

Bebek çam kozalakları kullanılarak üretilen reçeli dilerseniz kahvaltılarınızda kullanabilirsiniz. Kahvaltı porsiyonlarında yetişkinler için bir yemek kaşığı uygun bir oranken yaşlılarda ve çocuklarda yarım yemek kaşığı sınır olarak belirlenebiliyor.

Çam Kozalağı İle Tatlı Tarifi

Burada da normal şartlarda bebek çam kozalakları kullanılabiliyor. Ancak tarifi tatlandırmak açısından kozalak reçeli kullananların sayısı bir hayli artıyor. Özellikle daha lezzetli ve daha sağlıklı bir tatlı tarifi arayanlar için uygun seçeneklerden birisine dönüşüyor. Kozalak reçeli nasıl yenir sorusunun ne kadar geniş çaplı olabileceğini buradan da anlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.