Kozalak Şurubu Nasıl Tüketilir?

Kozalak Şurubu Nasıl Tüketilir?

Kozalak şurubu üretiminin sürekli olarak artış göstermesi artık bu ürünler arasında en çok tercih edilen seçenek olduğunu gösteriyor. Bunun önemli bir kısmını reçel, sirke ve şurup olarak görüyoruz. Fakat şurubun bu kadar ön plana çıkmasında da bazı temel etkenler pay sahibi oluyor. Örneğin kozalak reçelinin şurubuyla nasıl bir farkı olduğu insanlar tarafından fazlasıyla merak ediliyor. Oysa bileşenleri, etkileri ve fiyatı için oldukça benzer bir çizgiden söz etmek mümkün.

Aradaki fark teknik olarak şeker içeriğidir. Reçel herkesin kahvaltıda bayılarak tükettiği, farklı meyveler kullanılarak yapılabilen bir gıdadır. Kozalak reçelinde de dolayısıyla şeker bulunur. Bu şeker içeriğinin olmaması durumu ise en çok diyabet hastalarının işine yaramaktadır. Zira kozalak şurubu faydaları ile beraber bu ürünü kullanmak isteyenler içerisinde şeker olup olmadığına direkt olarak bakabiliyor. Bu hem genel sağlık açısından hem de diyabet açısından önemli bir etkendir.

İçeriğinde hiçbir zararlı maddenin bulunmuyor olması ile beraber %100 doğal ve katkısız şeklinde bize sunulabiliyor. Tabii ki bunu her marka ve üretim için söylemek mümkün değil. Belirli bölgelerden çam kozalağı temin ederek tamamıyla doğal yollarla fermantasyon sürecini tamamlayıp sonrasında da ürünü ortaya koyan markaları tercih etmek elzemdir. Ancak bu sayede organik kozalak şurubu ile beklenen etkiler gözlemlenebilir. Gerek solunum yolları için sağladığı ferahlık gerekse enerji deposu ve bağışıklık güçlendirici olması doğal oluşuyla doğru orantılıdır.

Kozalak Şurubu Nasıl Kullanılır?

Kozalak şurubu nasıl yenir konusunda da bazı soru işaretleri olduğu aşikâr. Bunları çözüme kavuşturmadan önce son derece güçlü etkilere sahip olduğunu vurgulamak gerekiyor. Tüm bağışıklığınızı güçlendirebilecek, vücut direncinizi arttıracak kadar bir enerji sağlayabilecek içeriğe sahiptir. Kozalağın tüm mucizelerini tek bir kavanozda barındıran bu şurubu herkes için aynı standartlarda kullanmaya teşvik etmek doğru olmaz. Tabii ki çocuktan yaşlıya, erişkinden yetişkine herkese uygundur. Fakat kullanım dozunu belli sınırlar dahilinde tutmak gerekmektedir.

  • Yetişkin bireyler için

Yetişkinler doğal kozalak şurubu için sabahları ve akşamları birer yemek kaşığı tüketebilirler. Günde maksimum 4 yemek kaşığı uygun olacaktır. Aynı zamanda aç karnına alınması önemlidir.

  • Çocuklar için

Henüz erişkin olmamış çocuklarda kullanımı sabahları ve akşamları yine aç karnına birer yemek kaşığı şeklindedir. Günlük toplam 2 yemek kaşığı tüketilmesi uygundur.

  • 10 yaş altı çocuklar için

Sabahları ve akşamları aç karnına tüketilecek olan organik kozalak şurubu birer tatlı kaşığı olarak ölçülebilir. Toplamda günde 2 tatlı kaşığı geçilmemelidir.

  • 2 yaşa kadar çocuklarda

2 yaşa kadar olan çocuklarda ek gıdaya geçmeden önce tüketilmesi önerilmez. Ek gıda sonrasında da sadece 1 çay kaşığı kadar verilmesi önerilir. Bebek ve çocuklarda kullanmadan evvel doktora danışarak hareket etmek en doğrusu olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.