Kozalak Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Kozalak Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Kozalak sirkesi gerçek anlamda doğal bir mucize olarak adlandırılan ürünler arasında yer alıyor. Çam ağaçlarının hem filizleri hem de kozalakları son derece elverişli ve faydalı olarak tanımlanabiliyor. Tüm dünyada bu tanımı görmek mümkün iken dünya genelinde olan 115 farklı kozalak türünün ülkemizde yalnızca 5 tanesinin bulunduğunu vurgulamak gerekiyor. Bu kapsamda da doğal fermantasyonunu tamamlayarak sirke yapımında kullanılan kozalakların temini ve sonrasındaki üretim süreci oldukça ustalık gerektiriyor.

İlk olarak solunum rahatsızlıkları için çam kozalağının sayılamayacak kadar çok faydası olduğunu söylemek gerek. Astım ve bronşit hastaları yalnızca kozalak sirkesi faydaları ile değil aynı zamanda reçelinin veya şurubunun yararlarından da haberdar. Doğal olarak herkese hitap eden bir gıda ürünü olarak son derece geniş bir kitlenin ilgisini çekebiliyor. Ki yapılan yorumlarda da kullananların büyük bir kesiminin pozitif etkilerle hemen karşılaştıkları anlaşılıyor.

Her evde sirke kullanımının vazgeçilmez bir unsur olduğunu hesaba kattığımızda ise kozalak sirkesi kullanımı gayet sıradanlaşıyor. Çünkü diğer sirkelere kıyasla hem temizlik ve hijyen bakımından önemli bir araç oluyor hem de sağlıklı yaşama bir adım daha yaklaşmanıza olanak tanıyor. Bunu en doğal yollardan başarmak istiyorsanız birkaç farklı türde kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak kullanım aşamasında uzmanların tavsiyesi genellikle seyreltilerek kullanılması yönündedir. Bildiğiniz gibi asidik bir yapıya sahip olan sirkeler direkt olarak fazla miktarlarda tüketilmemelidir.

Kozalak Sirkesi Nasıl Tüketilir?

Kozalak sirkesi nasıl kullanılır diye merak edenlerin direkt olarak tüketmeyi düşündükleri aşikâr. Aslında bu şekilde de kullanımı mümkün. Fakat çok fazla içmek değil yudum almak şeklinde tanımlanan bir kullanım standardına sahip. Yudumlama ile tüketilirken dahi seyreltilmesini önerenlerin sayısı ise azımsanmayacak kadar çok. Özellikle kullanım yöntemlerini öğrendikten sonra dilediğiniz şekilde standart sirke gibi tüketebileceğinizi vurgulayalım.

Yudumlayarak

Organik kozalak sirkesi için ilk akla gelen kullanım şeklidir. Tabii ki burada birkaç yudum alarak içmek herkesin kolayına geliyor olsa bile bazı uzmanlara göre asidik yapısından dolayı kesinlikle seyreltilmesi önerilmektedir. Yani bir bakıma direkt olarak yudumlamadan önce bir bardağın içerisine su ekleyerek sirkeyi seyreltmenizde fayda var.

Seyrelterek Suyla İçmek

Direkt olarak seyreltmek ise çok daha iyi bir seçenek olarak yorumlanıyor. Burada 1 su bardağının içerisine koyacağınız suya sadece 1-2 tatlı kaşığı doğal kozalak sirkesi ekleyerek seyreltme işlemini tamamlayabilirsiniz. Karıştırdıktan sonra şifa deposunu içebilirsiniz.

Sos Kullanımı

Salata üzerine sirke dökmek ülkemiz mutfak kültürünün bir parçasıdır. Doktorlara göre kozalak sirkesi kullanmak için en doğru yer ve zaman bu aşamadır. Her gün salata tüketmenin insan sağlığına bir faydası yoktur. En azından ara öğünleri dahil ettiğimizde bu sonuca varabiliriz. Bu salataların üzerine dökerek tükettiğinizde hem solunum açısından hem de enerji ve direnç bakımından tüm etkilerini gözlemleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.