Kozalak Reçeli

Kozalak Reçeli Tarifi

Kozalak reçeli olarak karşımıza çıkan bir ürün gördüğümüzde ilk akla gelen şey kozalaktan reçel mi olur sorusu olabilir. Ancak global dünyada faydaları kanıtlanmış ve kabul görmüş olan mucizelerden birisi kozalaktır. 115 farklı çeşidi bulunan kozalağın Türkiye’de yetişen yalnızca 5 türü bulunuyor. Özellikle çam kozalakları reçel başta olmak üzere pek çok ürünün üretimi için kullanılmaya başlandı. Çünkü faydalarını gördükçe bunun ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliyoruz.

Kozalak reçeli yararları arasında en öne çıkan unsur tabii ki solunum yolları oluyor. Daha doğrusu solunum yolları problemlerine, astıma, bronşite ve öksürük gibi rahatsız edici durumlara şifa veriyor. Hatta doğal balgam söktürücü olarak uzman doktorlar tarafından da tavsiye edildiğini söylemek gerek. Bu yüzden özel olarak solunum yolu rahatsızlıkları için tercih edilmesine karşılık bunun dışında da pek çok etkisinin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Günümüzde kozalak reçeli faydaları bakımından göz önüne alındığında enerji açısından büyük bir kazanıma yol açabiliyor. Tam bir enerji deposu olmasının dışında hücre yenilenme hızını arttıran, daha dinç ve sağlıklı bir bünyeye sahip olmamıza olanak tanıyan bir ürüne dönüşüyor. Bu şartlar altında da her yaş grubundan insanın mutfağında bulunması gereken bir ürüne dönüşmesi gayet normal karşılanıyor. Doğal şifa kaynağı olarak Türkiye’de de üretimi yapılan ve tamamıyla hakiki olarak sofralarınıza gelen bir ürün olduğunu vurgulayalım.

Kozalak Reçeli Tarifi

Kozalak reçeli yapımı tabii ki diğer reçeller gibi evlerde uygulanabilecek basit işlemlerden ibarettir. Fakat kozalak tat olarak diğer reçel malzemeleri gibi çekici bir standarda sahip değildir. Bu nedenle tadını çok iyi yakalamak ve lezzetli bir reçel tüketimini mümkün kılmak önemli bir faktördür. İşte bu yüzden de kozalak reçeli tarifi ile evde bireysel olarak uygulamak yerine profesyonel bir üretimin sonucunda size sunulan ürünü temin etmek daha makul olacaktır.

Her koşulda standart bir malzemeyle yapılabilmesi mümkün olduğu için tercihiniz yapmak olabilir. Fakat gerek malzeme temini gerekse en doğal şekilde en lezzetli sonucu yakalamak için hakiki kozalak reçeli satın alabilirsiniz.

  • 40 tane kozalak
  • 1,5 litre saf su
  • 900 gram toz şeker
  • 1 limonun suyu
  • 1 çay kaşığı kadar limon tuzu

Günümüzde doğal kozalak reçeli fiyatları son derece uygun seviyelerde seyrediyor. Evinize aldığınız zaman hem solunum rahatsızlıkları yaşayanlar hem de soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlara her sene maruz kalanlar için büyük bir antibiyotik etkiye yol açacaktır. Enerji veren bir gıda olmasının yanı sıra pekmez, tahin ya da yoğurtla tüketilerek daha lezzetli bir hale getirilebilir. Yine bu yan gıdalarla tüketilerek daha da güçlü bir enerji deposuna dönüştüğünü söylemeden geçemeyiz. Kış aylarının vazgeçilmezine dönüşen kozalak reçelinin uzmanlar tarafından da her gün bir yemek kaşığı tüketilmesi öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.