Pekmez mi? Reçel mi? Şeker İlavesiz Kozalak Şurubu

Reçeller ya da pekmezler besinler arasında en çok tercih ettiğimiz doğal lezzetlerdir. Aynı zamanda kahvaltı kültürümüzün vazgeçilmez öğeleri arasında yer alırlar. Tabii ki bu aşamada lezzete odaklandığımız kadar sağlığımızı da düşünmek zorundayız. Bu gibi besin öğeleri için ortaya çıkan en büyük handikap ise şeker olarak görülüyor. Kozalak reçeli şeker ilavesiz olarak yapılabildiği için herhangi bir sorun yaşamadan tüketebilirsiniz. Hatta sırf bu yüzden diyabet hastalarına da tavsiye edilmektedir.

Şeker ilavesiz kozalak reçeli özellikle ilk duyulduğunda lezzet bakımından aklınızda soru işaretlerine yol açabilir. Fakat lezzetiyle sizi büyüleyecek, faydalarıyla sağlığınıza bambaşka bir katkı sağlayacak olan besinlerden birisidir. Genel olarak pekmez, tahin ve reçel kahvaltı masalarında sıklıkla tercih ettiğimiz tatlı ürünlerdir.

Eğer şeker hastalığıyla boğuşuyorsanız ya da diyabet riski taşıyorsanız bunlardan uzak durmanız gerekir. Tam bu noktada ise bağışıklık ve vücut direnci devreye giriyor. Çünkü bunlar aynı zamanda vücudumuzun direncini yükselten besinlerdir. Yani tüketmemiz bir noktada da faydalı olacaktır. Kozalak şurubu şekersiz olarak tüketilebilen bir besin olup vücudunuzu enerji ve direnç bakımından olması gerektiği noktada tutabiliyor. 

Kozalak Reçeli Şeker Miktarı

Kozalak reçeli tarifi için birden fazla varyasyondan söz etmek mümkündür. Özünde kozalak gibi faydaları ile öne çıkan her doğal mucizenin sağlığımız için önemli bir katkı yarattığı bilinir. Dolayısıyla farklı sistemik rahatsızlıklara iyi gelmesi, bazı hastalıklardan korunmak için kullanılması gayet doğaldır. Bunu kozalak sayesinde solunum yolları için gerçekleştirebiliyoruz. Astım için birebir olan doğal antibiyotiklerin başında geliyor. Solunum yolunu rahatlatıcı etkisi sayesinde diğer viral enfeksiyonlarda da doğal yollardan korunma sağlıyor ve enfeksiyonların atlatılmasında da tercih edilebiliyor.

Tüm bunları bir noktada topladığımızda şekersiz kozalak şurubu bir adım öne çıkabiliyor. Çünkü hem şeker oranı olmadığından dolayı vücuda zararlı bir enzim girmiyor hem de sağlığa faydaları dikkat çekmiş oluyor. Ki solunum güçlüğü çekenlerin son zamanlarda favorisi olmasında etkilerinin payı olduğunu da söylemeden geçemeyiz.

Tariflere bakıldığında içerisinde bebek yeşil çam kozalaklarının, şeker ve suyun bulunduğu, bunlara ek olarak limon suyu ve limon tuzunun bulunduğu alternatiflere rastlayabilirsiniz. Aynı şekilde şeker ilave edilmeden üretilen ve tamamıyla organik olmasından dolayı tadıyla damak tadınızda hissedebileceğiniz tariflere de rastlayabilirsiniz.

Kozalak Reçelinin Tadı

Kozalak Reçeli Çeşitleri

Kozalak reçeli nasıl yenir sorusunun ilk bakışta mantıklı görünmediği aşikâr. Çünkü temelde bir reçel olarak anılıyor. Ancak son derece haklı bir soru kalıbı olduğunu söylemeden geçmemeliyiz. Normalde kahvaltıda ekmek diliminin üzerine güzelce sürdüğümüz reçeli afiyetle tüketebiliriz. Fakat bu reçeller çoğu zaman yüksek şeker oranına sahip olup çeşitli tatlandırıcılarla zaten bu amaçla üretilmişlerdir.

Yani doğal kozalak reçeli ile bunları karıştırmamak gerekiyor. Bakıldığı zaman kozalak ile beraber içerisinde bulunan diğer doğal malzemelerle müthiş bir lezzet yarattığı aşikâr. Ancak yine de ekmeğin üzerine sürülebilecek düzeyde tüketilmemesi sağlık açısından önemlidir. Zaten güne başlarken 1 tatlı kaşığı tükettiğiniz zaman vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayarak size doğal yollardan bir direnç kazandırabiliyor.

Solunum yollarınızı rahatlatan ve çok daha kaliteli nefes almanıza olanak tanıyan doğal besinin bir diğer özelliği ise yıllardır çektiğiniz rahatsızlıklardan arınmanızı sağlamasıdır. Astım hastaları bu noktada en önemli örneklerden birisidir. Kronik bronşit hastalarında da çok büyük etkiler gözlemlenmiştir. Tabii ki bu etkilerin görülebilmesinde önemli olan husus düzenli kullanımdır. Doğal bileşenlere sahip tüm ürünlerde sağlığımıza dair fayda gözlemlenebilmesi için belli bir süre aksatmadan Kozalak reçeli tüketmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.