Korona için Doğal Önlem Kozalak Reçeli

Global çapta bir kriz yaratan Covid-19 virüsünün etkileri tam gaz devam ediyor. Koronavirüs sebebiyle evlerimize kapandığımız şu dönemlerde de birçok konuda daha titiz davranmaya başladık. Kişisel temizliğimiz, tükettiğimiz besinler, yeme içme alışkanlıklarımız, besin değerleri gibi noktalarda hassas davranmaya başladık. Kaldı ki viral enfeksiyon türlerinden birisi olduğu için buna uygun çözüm yolları da aramaya başladık. Kozalak reçeli bunlar arasında en dikkat çekenlerinden birisiydi.

Öncelikle Covid-19 virüsünü biraz daha derinden irdelemek gerekiyor. Örneğin bu virüsü solunum yoluyla kapabiliyoruz. Korona olan insanların büyük çoğunluğunda ise boğazlar, üst solunum yolları, ciğerler etki altına alınıyor. Hatta Korona testi için alınan örneklerde de ciğerlerin enfekte olup olmadığı baz alınıyor. Yani solunum yollarıyla doğrudan alakalı bir virüs olmasından ötürü Kozalak reçelinin etkileri bunun için aktif bir iyileşmeye vesile olabilir.

Bilindiği üzere organik kozalak reçeli tüketildiğinde astım ve bronşit gibi kronik rahatsızlıklarda ciddi bir rahatlama yaşanıyor. Bu durum özellikle üst solunum yolları enfeksiyonlarında tedavi amaçlı kullanımını mümkün kılıyor. Enfeksiyon bazlı rahatsızlıklarda özellikle viral enfeksiyonlarda önlem amaçlı kullanılması da tavsiye ediliyor. Örneğin bulaş türü hemen hemen aynı olan soğuk algınlığı ve grip için de çok faydalı olduğundan dolayı Korona için kozalak reçeli tavsiyeleri arttı.

Kozalak Reçeli Korona Virüsüne İyi Geliyor Mu?

Kozalak özellikle oksijen üretiminde katkısı yüksek olan, ormanlarda da tüm dünyada en çok karşılaştığımız çam ağaçlarının bir parçasıdır. Yüzden fazla türü olan kozalakların ülkemizde beş farklı çeşidi yetişiyor. Özellikle farklı besin öğelerinin yapılmasında kullanılması ile birlikte sofralarımıza reçel, pekmez ya da sirke olarak geldiğini görebiliyoruz. Hücre yenilenme hızını ciddi oranda arttırdığı için cilde faydaları çok bariz bir şekilde gözlemleniyor. Aynı zamanda Covid için kozalak reçeli önerisinde bulunan uzmanlar diğer faydalarından pay biçerek bu tavsiyeyi veriyor.

Bilhassa kronik olarak astım hastası olanların imdadına koşan bu doğal reçelin özellikle farklı rahatsızlıklar için de kullanıldığını görebiliyoruz. Örneğin yine solunum yolları açısından önemli bir hastalık olan bronşit için de tedavi edici bir unsura dönüşmüştür. Solunum yolu enfeksiyonlarında bu kadar başarılı bir tedavi seçeneğine dönüşmesinden dolayı Koronavirüs tedavisinde kozalak reçeli ile ilgili ciddi bir ilgi oluşmuş durumda.  

Kozalak Reçelinin Solunum Yollarına Katkısı

Burada yalnızca Covid-19 tedavisi ilgi odağı olsa da bu viral virüsün yayılması ve bundan korunmak en önemli faktördür. Aslında kozalak reçelinin faydaları arasında bulunan bağışıklığı güçlendiren yapısı,  vücut direncini arttırması ve enerji vermesi bu bağlamda değerlendirilmelidir. Düzenli kullanılması durumunda vücudunuza viral enfeksiyonların saldırmasına karşı koruyucu bir duvar yaratabiliyor.

Dolayısıyla korona virüsü kapma ihtimalini ciddi oranda düşürdüğünü rahatlıkla söyleyebiliriz. Bunu yine solunum yoluyla bulaşabilen soğuk algınlığı, grip ve nezle tarzındaki hastalıklarda da görebilmek mümkün oluyor. Küresel çapta pandemiye yol açan Covid-19 için alınan tedbirler, yapılan aşı çalışmaları ve tedavi süreci her ne kadar üst düzey olsa da doğanın bize şimdiye kadar çaresini vermediği hiçbir rahatsızlıkla karşılaşmadık. Tüm ilaçlarda da doğal etmenlerin ana madde olarak kullanılması bunu doğruluyor.

Koronaya karşı kozalak reçeli tüketirken düzenli bir kullanımın önemine vurgu yapmak istiyoruz. Keza astım ve bronşit gibi hastalıklarda da düzenli kullanım tavsiye ediliyor. Bu aşamada her gün 1 tatlı kaşığı kadar yediğiniz zaman gün boyunca bağışıklığınız güçlü kalıyor ve vücut direnciniz enfeksiyonlara karşı güçleniyor. Enerji ihtiyacınıza da cevap veren organik reçel her anlamda yaraları ile ön plana çıkıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.