Astım Hastalarına Müjde! Günde 1 Kaşık Kozalak Reçeli

Solunum yolları hayati bir önem taşıdığı için genel sağlığımızın en önemli parçalarından birisidir. Kozalak reçeli ise üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı gösterdiği dirençli tedavi sayesinde son dönemlerde herkesin tercihi olmaya başladı. Dünya genelinde yüzlerce farklı kozalak türü yetişiyor ve doğa bize bunu armağan olarak sunuyor. Çünkü kozalağın faydaları saymakla bitmiyor. Dolayısıyla bundan daha verimli bir biçimde faydalanabilmek için reçel, pekmez, sirke gibi ürünler üretilebiliyor.

Özellikle astım hastalarının solunum için her zaman desteğe ihtiyaç duydukları bilinen bir gerçektir. Bunun için düzenli ilaç kullanırlar. Fakat düzenli ilaç kullanımının beraberinde farklı sağlık sorunları getirebileceği bilinen bir gerçektir. Dolayısıyla astım hastalarına kozalak reçeli tavsiye edilerek daha doğal ve daha olumlu bir tedavi süreci sunulabiliyor.

Bunun için önemli olan birkaç adımdan söz etmekte fayda var. Normal şartlarda kozalak reçeli kullanımı yalnızca astım için değil tüm solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelebilir. Bunlar arasında soğuk algınlığı, nezle, grip gibi viral enfeksiyonlar, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları ilk sırada yer alıyor. Fakat boğazları yumuşatması, hücre yenileme hızını arttırarak bağışıklığınızı güçlendirmesi, vücut direncinizi yükseltmesi biraz daha kısa sürebilir. Kozalak reçelinin astıma faydaları ise ancak düzenli kullanılırsa etkilerini gösterir.

Kozalak Reçeli İle Astım Tedavisi

Günümüzde ilaç kullanım seviyesi inanılmaz boyutlara ulaştı. İncelendiğinde ise ilaçların ana etken maddeleri içerisinde doğal bileşenlerin halen daha ilk sırada yer aldığını görüyoruz. Bu kapsamda önemli olanın doğallık olduğunu biraz daha iyi kavrayabiliyoruz. Kozalak reçeli astım tedavisi için uzmanlar tarafından önerilen birinci alternatif metot olmaktadır. Çünkü içerisinde yer alan enzimler incelendiği zaman solunum yolları enfeksiyonlarına karşı ciddi bir etki gözlemleniyor.

Oksijen üretimi ve tüketimi baz alındığında ormanlarda en yüksek oksijen verimliliği olan ağaç türlerinden birisi çam ağaçlarıdır. Kozalak ise oksijen üretimi için tam bu noktada önemli bir role bürünür. Astım gibi nefes almanın güçleştiği rahatsızlıklarda da bağışıklığı güçlendirip vücut direncini oldukça yükseltmesiyle kişinin rahatlamasını sağlayabiliyor.

Ayrıca astım hastalarının soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlara karşı biraz daha korumasız olduğu bilinmektedir. Bunu hem bağışıklık hem de vücut direnci yönünden düşündüğümüz zaman anlaşılabilir olabiliyor. Kozalak reçeli faydaları bakımından incelendiğinde de bu tip enfeksiyonlara karşıda kullanılabiliyor.

Astıma İyi Gelen Kozalak Reçeli Nasıl Kullanılır?

Doğada yetişen kozalak gibi pek çok nimetin kullanılış türleri ve amaçları farklı olabiliyor. Hatta kozalak reçeli tarifi şu sıralar çok ön planda olsa da pekmezi ya da sirkesi de söz konusu olabiliyor. Burada asıl önemli olan nokta kullanılacak olan besinin doğal bir antibiyotik olmasıdır. Yani reçel olarak anılıyor olsa bile ekmeğinizin üzerine sürerek her gün bir kase tüketebileceğiniz bir yiyecek türü değil.

Daha çok doğal kozalak reçeli yemek için bir ölçü belirleniyor. Bu ölçü ise normal şartlarda günde 1 tatlı kaşığı olarak karşımıza çıkıyor. Uzmanlar özellikle astım hastalarına ve diğer solunum yolu şikâyetlerinden muzdarip olanlara bu kullanım oranını öneriyor. Ayrıca sağladığı yüksek enerji miktarı, metabolizmayı hızlandırması ve son derece güçlü bir bağışıklığa sebep olmasından ötürü günde 1 tatlı kaşığından fazla tüketilmemesi noktasında uyarıyorlar.

Kullanım miktarı 1 tatlı kaşığı yerine 1 çay kaşığı olarak düşürülebilir. Eğer astım hastasıysanız veya nefes darlığı gibi solunum şikâyetleriniz varsa 1 tatlı kaşığı sizin için ideal ölçü olacaktır. Viral enfeksiyonlara karşı önlem almak için kullanacaksanız bağışıklığınız için güne başlarken daha az miktarda da tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.